ОКОЛНА СРЕДА – продуктова такса за опаковки и отпадъци от опаковки


Най – често задавани въпроси за полимерни торбички, включени в обхвата и прилагането на Наредбата за определяне на реда и размера за заплащане на продуктова такса за продукти, след употребата на които се образуват масово разпространени отпадъци ( изм. и доп., ДВ, бр. 29 от 08.04.2011 г. )

Въпроси и отговори по ПМС № 137/1999 г. – продуктова такса за опаковки и Наредбата за опаковките и отпадъците от опаковки, приета с Постановление № 41 на Министерски съвет от 26.02.2004 г.

1. По каква сметка се превежда продуктовата такса за опаковки?
Сметката на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС)
Сметка №: 5000139037
Банков код: 66196611
Банка: БНБ – ЦУ

IBAN на сметката: BG21 BNBG 9661 3300 1390 01 при БНБ-ЦУ,
BIC код на БНБ: BNBG BGSD

Забележка: В платежните нареждания към ПУДООС не се посочва вид плащане, тъй като сметката на предприятието е набирателна и приходите по нея се различават от тези към държавния бюджет. Платежните към ПУДООС са бюджетни, като в тях не се попълва вид плащане. При интернет банкиране, във формата за платежно към бюджета, на вид плащане от падащия списък от кодове се избира 000 000.

2. От кога влиза в сила Наредбата за опаковките и отпадъците от опаковки?
Наредбата влиза в сила три дни след публикуване в Държавен вестник. Наредбата е приета с Постановление № 41 на Министерския съвет, обнародвано в Държавен вестник бр.19 от 09.03.2004г. С ПМС № 41 са направени изменения и допълнения на Постановление № 137 на Министерски съвет от 1999г. и е приета продуктовата такса за опаковки в Тарифата за таксите за продукти, след употребата на които се образуват масово разпространени отпадъци.

3. Как се пресмята теглото на опаковката на митница?
Теглото на опаковката и опаковъчния материал се пресмята като разлика между тегло ”бруто” и тегло “нето” на опакованата стока.

4. Къде в митническата декларация се описва опаковката?
Опаковката се описва по видове опаковъчни материали в клетка № 31 на митническата декларация (виж изм. Наредба № 11 на Министерство на финансите за реда за писмено деклариране на стоки пред митническите учреждения, ДВ бр. 24/23.03.2004).

5. Какво е необходимо да предприеме фирма, внасяща неколкократно опаковани стоки?
Ако една фирма внася неколкократно опаковани стоки, е необходимо да предостави на митническите органи спецификация за вида и/или теглото на опаковъчните материали. В случай, че не предостави такава, заплаща за цялото количество материали в размер, определен за материала в пратката с най-висока единична такса в Тарифата съгласно Приложение № 4 на ПМС № 137 /1999 г.

6. Къде в митническата декларация се попълва, че е платена продуктова такса?
В митническата декларация се попълва код 47 за продуктова такса опаковки (виж изм. на Наредба № 11 на Министерство на финансите за реда за писмено деклариране на стоки пред митническите учреждения, обн. ДВ бр. 24/2004).

7. Облагат ли се на митница с продуктова такса внесени празни опаковки?
Не се облагат. Продуктова такса за опаковки се начислява и заплаща при пускане на пазара само на опаковани стоки.

8. Как се процедира с опаковките за многократна употреба?
Когато опакованите стоки са в опаковки за многократна употреба, върху етикетите или върху тях трябва да има поставен надпис “За многократна употреба”. При повторното им внасяне през митницата, вносителят следва да удостовери, че вече е платил такса за съответните опаковки, които съгласно чл. 26 от Наредбата за опаковките и отпадъците от опаковки се считат пуснати на пазара само веднъж. В този случай вносителят не заплаща повторно продуктова такса за опаковки.

9. Кога се заплащат продуктовите такси от производители и вносители на опаковани стоки?
Когато производителите и вносителите на опаковани стоки не изпълняват задълженията си индивидуално или чрез колективна система, производителят превежда продуктовата такса по сметката на ПУДООС до 28-мо число за предходния месец, а вносителят едновременно със заплащането на митните сборове.

10. Заплащат ли се продуктовите такси при износ на опаковани стоки?
Когато се изнасят опаковани стоки, не се заплаща продуктова такса от прекия им производител.
Продуктовата такса може да е платена от лицето, което е придобило стоката, но не е пряк производител. Когато за такава стока е заплатена продуктова такса и лицето я изнася, тя може да бъде възстановена от ПУДООС при поискване. Това става, когато лицето, което е прекия производител я е начислило, съответно заплатило в ПУДООС. Това се доказва с документите, посочени в чл.11, ал. 2 на ПМС №137/1999г. – заявление по образец съгласно приложение № 6; копие от първичния счетоводен документ за закупената опакована стока – предмет на износ; опаковъчен лист, изготвен съгласно чл. 10а, ал. 1; декларация от производител или вносител по образец съгласно приложение № 12; копие от експортна фактура; копие на митническа декларация за износ. ПУДООС разглежда документите и възстановява сумата по банковата сметка на лицето в 30-дневен срок от подаване на документите.

11. Заплаща ли се продуктова такса за опаковки, при пускането на пазара на опакована стока, за която вече е платена продуктовата такса при внос?
Вносителят на опакованата стока не е длъжен да начислява отново продуктовата такса при последваща продажба на стоката на дистрибутор. Тя вече е заплатена при вноса на митница и е разпределена в себестойността на опакованите стоки.

12. Заплаща ли се продуктова такса за дървените палети и каси?
До този момент за дървените опаковки такса не се заплаща. Предвижда се такава продуктова такса да бъде въведена. В митническата декларация в клетка 31 се посочва теглото на дървените палети и каси, което тегло се взима под внимание при определяне на разликата “бруто” минус “нето”, представляващо общото тегло на опаковката.

13. Кое лице се явява индивидуално изпълняващо задълженията си?
Индивидуално изпълняващо задълженията си по ЗУО е лице, което има утвърдена програма за управление на дейностите по отпадъците от РИОСВ. (вж. т. 22 от ДР на Наредбата за опаковките и отпадъците от опаковки). Такова лице подава програмата си за утвърждаване на територията на РИОСВ, на която извършва дейността си. В случай, че извършваната дейност е на територията на няколко РИОСВ, програмата се подава в РИОСВ, на територията на която е съдебната регистрация на съответното лице.

14. Кога лицата получават фактура от ПУДООС за платена продуктова такса?
Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда издава първичен счетоводен документ на производителите и вносителите на опаковани стоки за извършеното заплащане на продуктовата такса за опаковки.

15. Считат ли се за опаковки материали служещи за защита на радиоактивни вещества?
Не се считат, тъй като Наредбата за опаковките е подзаконов нормативен акт по прилагането на ЗУО, а радиоактивните отпадъци не попадат в обхвата на ЗУО. В допълнение, съгласно Анекс І към Директива 2004/12/ЕС, с която се правят изменения на Директива 94/62/ЕС за опаковките и отпадъците от опаковки за опаковки не се считат материали и стоки използвани заедно с продукта през времето на целия му жизнен цикъл и изхвърляни заедно с него.

16. Ако една фирма участва в “колективна система” и заплаща на “колективната система” своето ежемесечно лицензионно възнаграждение, какво става ако “колективната система” не постигне минималните законови изисквания за оползотворяване и рециклиране? Означава ли това, че всички фирми, участващи в “колективната система”, ще трябва да заплатят на ПУДООС продуктова такса в пълния размер (в допълнение към вече платеното лицензионно възнаграждение към “колективната система”)?
Да, производителите и вносителите на опаковани стоки, които не са доказали изпълнение на задълженията си, следва да заплатят продуктовата такса в пълен размер.

17. Какво е необходимо да предприеме фирма производител, която пуска на пазара опаковани стоки в опаковки за многократна употреба?
За опаковките за многократна употреба, участващи в депозитна или в друга схема за многократна употреба, се заплаща при първото им пускане на пазара, тъй като те се считат за пуснати на пазара само веднъж, независимо от броя употреби. Когато опаковката е включена в депозитна или в друга схема за многократна употреба, върху етикета й или върху самата нея следва да бъде поставен надпис “За многократна употреба”.

18. За всички видове опаковъчни материали ли се заплаща продуктова такса?
Да, заплаща се за всички видове опаковъчни материали по Приложение № 4 на Постановление № 137 на Министерски съвет от 1999 г.

19. Как се изчислява таксата?
Таксата се изчислява в лева за килограм и се заплаща за всички опаковъчни материали, без значение дали теглото им е минимално в опаковката на стоката.

20. Заплаща ли се продуктова такса за празните опаковки, които се изнасят?
Продуктова такса при износ на опаковки и на опаковани стоки не се заплаща.

21. Какво заплаща от износителя на опакованата стока?
Износителя на опакованата стока се явява вносител на територията на друга държава и попада в обхвата на нейното законодателство.

22. В случай, че лице произвежда опаковани стоки на ишлеме, кой е отговорен за заплащането на продуктовата такса?
Ишлемодателят, доколкото той е собственик на опакованата стока и отговаря за пускането й на пазара е лицето, което е отговорно за разделното събиране на генерираните отпадъци от опаковки, тяхната преработка и респективно за заплащане на продуктова такса за опаковки.

23. Къде производителите на опаковани стоки могат да направят изследване за съдържание на тежки метали по чл. 6 от Наредбата, когато не е получена декларация от производителя на опаковките?
Изпитванията за тежки метали се правят в акредитирани лаборатории. Те се обявяват на страницата на Изпълнителна агенция Българска служба за акредитация : www.nab-bas.bg

24. Начислява ли се продуктова такса от производителите на опаковки?
Продуктова такса не се начислява и заплаща за празните опаковки, а само за опаковани стоки.

25. Договорът с преработващо отпадъците предприятие достатъчен ли е за доказване на изпълнение на целите по чл. 11, ал. 2 от ЗУО?
Договорът е необходимо условие за одобряване на програмите по чл.29, ал. 1, т. 4 по ЗУО, но документите, които се проверяват от одиторското предприятие са посочени в чл. 48 от Наредбата за опаковките и отпадъците от опаковки.

26. Какви са новите нормативни изисквания, съгласно ПМС № 137/1999 г. към производителите и вносителите на опаковани стоки?
Новите нормативни изисквания на ПМС № 137/1999 г са обнародвани в Държавен вестник, бр. 58 от 15.07.2005 г. и влизат в сила от 01.01.2006г. Необходимо е от всеки производител и вносител да се изготвят вътрешно-фирмени спецификации, месечна справка декларация и годишна справка декларация (виж Приложение № 9, Приложение № 10 и Приложение № 11).

27. Вътрешно-фирмената спецификация за всяко пускане на пазара или за всеки внос ли се изготвя?
Не. Изготвената от производители и вносители вътрешно-фирмена спецификация се актуализира при добавяне на нови артикули или при промяна на опаковката на артикулите, преди пускането им на пазара.

28. На кого трябва да предоставят месечната справка-декларация от производителите и вносителите на опаковани стоки, които участват в колективна система, представлявана от организация по оползотворяване?
Лицата, изготвят месечните справки-декларации и ги представят на контролните органи – РИОСВ при проверка. Съхраняват се за период от 5 години.

29. Защо е необходимо изготвянето на месечна справка-декларация?
Месечните справки-декларации се изготвят на основа вътрешно-фирмените спецификации, в които са заложени подробни калкулации за опаковките на стоките, които се пускат на пазара. На основа месечните справки-декларации се изготвя годишната справка-декларация от производителите и вносителите на опаковани стоки.

30. Какво се прави с годишните справки-декларации?
Годишните справки-декларации, в срок до 15 февруари, се представят от лицата пред ПУДООС (за тези лица, които заплащат на ПУДООС продуктова такса за опаковки). Представят се едновременно с одиторския доклад от индивидуално изпълняващите задълженията си лица и от организациите по оползотворяване на отпадъци от опаковки. Лицата, производителите и вносителите на опаковани стоки които членуват в организации по оползотворяване на отпадъци от опаковки предоставят на организациите годишните си справки-декларации преди подаването на доклада от организацията в МОСВ.

31. Какви отпадъци се изхвърлят в контейнерите за разделно събиране на отпадъци от опаковки?
Важното е опаковката да е изпразнена от съдържание и по възможност да е измита, тъй като не за всички е възможно да бъдат измити, напр. флакони, опаковки от опасни вещества и др. Опаковките трябва да се изхвърлят съгласно цветовото обозначение и знаците на поставените контейнери (чували) – син цвят – хартия и картон, жълт цвят – пластмаса и метали, зелен цвят – цветно и безцветно стъкло, бял цвят – само безцветно стъкло.
Може да има поставени само жълти контейнери, в които се събират едновременно опаковки от хартия и картон, пластмаси и метали и зелен контейнер за цветно и безцветно стъкло. Все пак вижте обозначенията на контейнера, преди да изхвърлите отпадъците от опаковки в тях.

32. Какво не се изхвърля в контейнерите за разделно събиране на отпадъци от опаковки?
В контейнерите за разделно събиране на отпадъци не се събират смесените битови отпадъци, биоразградими отпадъци, строителни отпадъци, батерии и акумулатори, излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, опасни отпадъци от бита, силно замърсени отпадъци от опаковки, играчки, обувки, дрехи, едрогабаритни отпадъци и др.

33. Каква е санкцията ако някой изхвърля или смесва с други отпадъци събраните разделно отпадъци от опаковки в контейнерите за разделно събиране?
В този случай, може да се наложи глоба от овластените за това органи, която е в размер от 150 до 500 лв., при повторно нарушение 300 до 1000 лв., и само при маловажни случаи глобата е от 10 до 50 лв.

34. Какво се случва с другите видове битови отпадъци, когато в населеното място има система за разделно събиране на отпадъци от опаковки?
Другите отпадъци продължават да се събират в контейнерите за смесени битови отпадъци, а отпадъците от опаковки се разделят и изхвърлят в поставените за целта контейнери (в раздадените чували, може и в близкия събирателен пункт).

35. Какво може да се случи, ако някой изхвърля отпадъците от опаковки със съдържанието в тях?
При неизползвани докрай флакони с газове под налягане, флаконите могат да се взривят и да предизвикат аварии в инсталациите, където се преработват и да нанесат сериозни наранявания на работещите в тях. Отпадъците от опаковки могат да се замърсят по начин, който не позволява те да бъдат рециклирани или използвани повторно и да се наложи да бъдат депонирани. Замърсените материали изискват допълнително добавяне на повърхностно-активни вещества, изразходване допълнително на вода и енергия за отстраняване на замърсяванията и понижават качеството на крайния готов продукт.

36. Кога се заплаща продуктова такса по ПМС № 137/1999г. от вносителите от страни-членки на Европейския съюз, които пускат на пазара продукти, след употребата на които се образуват масово разпространени отпадъци?
Лицата, които извършват вътрешнообщностно придобиване на продукти, заплащат дължимата продуктова такси при първото пускане на пазара на съответните продукти на територията на Р България въз основа на регистрирана стопанска операция и съответен първичен счетоводен документ. Срокът за заплащане на продуктовата такса е до 28-мо число на текущия месец за пуснатите през предходния месец на пазара продукти, след употребата на които се образуват масово разпространени отпадъци в съответствие с разпоредбите на ЗУО.
Лице за контакт:
Ирина Василева, младши експерт в Дирекция „Управление на отпадъците“, МОСВ
тел.: 940 6580
e-mail: ivasileva@moew.government.bg

Източник: http://www.moew.government.bg/

About "НАССР Консултинг" ЕООД - София - "Знанието е съкровище, което следва навсякъде този, който го притежава."

Консултант в областта на храните, туризма и околната среда - с познания, образование и опит, инж-технолог Христина Стамболова-магистър по специалност "Технология на животинските и хранителни продукти,консервирането и общественото хранене" (1991 г.) и магистър по туризъм (2006 г.), придобити в УХТ (бивш ВИХВП)-гр. Пловдив, с дълъг опит (25 г.) в областта на околната среда, с участия в редица обучения и опит по екология, туризъм, храни и хранене, обществени поръчки, приватизация, концесии, мениджмънт на сгради и др.
Публикувано на ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ, околна среда. Запазване в отметки на връзката.

2 Responses to ОКОЛНА СРЕДА – продуктова такса за опаковки и отпадъци от опаковки

  1. здравка темелкова каза:


    https://polldaddy.com/js/rating/rating.jsЗдравейте,
    Имам следния въпрос: Внасяме стока от страна в ЕС. Стоката е опакована в кашони и се използва за производствени нужди, не се продава на пазара. Задължени ли сме да заплащаме продуктова такса? Благодаря!

    Харесвам

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.